Rozstępy: co to jest?

rozstępy jak usunąćRozstępy to wrzecionowate pasma pojawiające się na skutek przerwania włókien kolagenowych. Tworzą niezwykle nieestetyczny defekt, którego usunięcie jest bardzo trudne. Jak zapobiegać rozstępom? Jak usunąć defekty? Na te, a także na wiele innych pytań dotyczących rozstępów odpowiadamy w dalszej części tego artykułu.

Rozstępy – przyczyny występowania

Do przerwania włókien kolagenowych dochodzi wówczas, gdy skóra zostaje poddana zbyt dużym naprężeniom. Dlatego też, rozstępy to bardzo częsty towarzysz osób z nadwagą. Niezwykle często z tym defektem borykają się również kulturyści, czy kobiety w ciąży.

Rozstępy mogą pojawiać się także na skutek zachwiania gospodarki hormonalnej. Ma to miejsce chociażby podczas ciąży, kiedy to kora nadnerczy wykazuje się nadmierną aktywnością przy produkcji kortyzolu. Hormon ten negatywnie wpływa na fibroblasty, a te na włókna kolagenowe.

Rozstępy – czy można im zapobiec?

Te pytanie zadają sobie głównie kobiety w ciąży. Wszak, w ich przypadku wzrost wagi jest rzeczą normalną i oczekiwaną. Czy faktycznie można zapobiec występowaniu rozstępom?

Oczywiście. I wcale nie jest to wymagające zadanie. Wystarczy odpowiednio nawilżać i odżywiać skórę narażoną na defekty (brzuch, pośladki, uda, piersi, ramiona). W aptekach dostępne są specjalne preparaty odżywiające skórę w tym niezwykle specyficznym okresie. Należy pamiętać, że przed wykorzystaniem jakiegokolwiek środka należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Usuwanie rozstępów – metody

Rozstępy to poważny defekt skórny. Jeśli występuje na dużym obszarze wygląda niezwykle nieestetycznie. Warto więc wiedzieć w jaki sposób można pozbyć się rozstępów.

Aktualnie medycyna oferuje kilka rozwiązań. Najpopularniejszą formą walki (najlepiej dostępną, najtańszą) są kremy na rozstępy. Ich skuteczność nie należy jednak do najwyższych.

Zdecydowanie lepszym, efektywniejszym rozwiązaniem są zabiegi takie jak: mezoterapia, mikrodermabrazja, cryolift czy peeling chemiczny. Można je zrealizować w każdym gabinecie kosmetyczno-medycznym. Jedyną wadą takich rozwiązań jest ich cena.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *