Jak radzić sobie z menopauzą?

Kobiety w wieku około 45. Lat zwykle oczekują wejścia w okres starości. Punktem kulminacyjnym jest menopauza, czyli ustanie miesiączkowania. Ten specyficzny moment poprzedzony jest okresem menopauzalnym, który określa się mianem klimakterium.

Klimakterium – co to takiego?

Klimakterium to nic innego jak czas poprzedzający menopauzę. Trwa zwykle około 4 lat i oznacza szereg zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, których objawy mogą być bardzo różne.

Jak zwykle objawia się klimakterium?

Objawy towarzyszące temu specyficznemu okresowi bywają bardzo charakterystyczne. Zwykle kobieta może spodziewać się:

  • Huśtawki nastrojów (rozdrażnienie, niezadowolenie, ataki płaczu, lęku i strachu)
  • Nadmiernego tycia (spowolnienia metabolizmu, nadmiernego apetytu)
  • Zmian skórnych (cellulitu, trądziku, a nawet rozstępów)
  • Uderzeń gorąca i zimnych potów
  • Zmiany zapachu skóry, nadmiernej potliwości

Czy klimakterium dotyka wszystkich kobiet?

Tak, prędzej czy później menopauza dotyka każdą kobietę. Oczywiście, siła i forma objawów może być bardzo różna. Szacuje się, że co czwarta kobieta nie zdaje sobie wręcz sprawy, że przechodzi przez okres klimakterium bo objawy są na tyle słabe.

Czy można łagodzić objawy menopauzy i klimakterium?

Menopauzie jak najbardziej można się przeciwstawić. Metod walki z tym zjawiskiem jest co najmniej kilka, a najskuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się zmiana trybu życia na zdrowszy. W praktyce oznacza to: zmianę nawyków żywieniowych, wzmożenie aktywności fizycznej oraz rezygnację ze wszelakich używek. W aptekach dostępne są również specjalistyczne suplementy diety. Ich skuteczność jest bardzo różna.

W zaawansowanych przypadkach (gdy objawy menopauzy utrudniają normalne funkcjonowanie) stosuje się również leczenie hormonalne.

Klimakterium może trwać kilka lat, dlatego też warto się na nie odpowiednio przygotować. Badania dowodzą, że kobiety, których kondycja fizyczna i psychiczna jest w dobrej formie zdecydowanie lepiej radzą sobie z tym specyficznym okresem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *