Trądzik młodzieńczy – jak się pozbyć?

Trądzik to nieodłączny towarzysz dojrzewania. Poprawna diagnostyka i leczenie jest o tyle ważne, że skutki trądziku w postaci blizn mogą pozostać na całe życie. Im szybciej podejmiemy kroki pozwalające pozbyć się tego nieestetycznego problemu, tym nasza skóra będzie w lepszej kondycji po kuracji.

Przyczyny występowania trądziku młodzieńczego

Główną przyczyną występowania trądziku młodzieńczego jest zachwianie gospodarki hormonalnej. W przypadku mężczyzn odpowiedzialne są androgeny, które wpływają na gruczoły łojowe. Zaś u kobiet występowanie trądziku jest ściśle związane z poziomem estrogenów.

Ponadto, trądzik wystąpić może z powodów uszkodzeń mechanicznych skóry, reakcji alergicznej, niewłaściwej higieny skóry. Dodatkowo, na występowanie trądziku mogą wpływać przyjmowane lekarstwa.

Trądzik młodzieńczy – jak się pozbyć?

Pytanie postawione w tytule tego akapitu każdego dnia zadaje sobie tysiące nastolatków. Problem ten może mieć wpływ na kondycję psychiczną, tudzież – obniżenie własnej oceny i brak pewności siebie.

Proces leczenia trądziku uwarunkowany jest przez stopień zaawansowania oraz jego rodzaj. W przypadku trądziku zaskórnikowego pacjent poddawany jest tylko leczeniu zewnętrznemu (jest ono wystarczające). Z kolei trądzik grudkowy leczony jest także od wewnątrz, poprzez antybiotyki. Zaś trądzik ropowiczy wspomaga się dodatkowo izotretynoiną.

Warto pamiętać, że na trądzik pośrednio wpływa pożywienie, które dostarczamy do organizmu. Zdrowa, zbilansowana dieta może wpłynąć na czas leczenia.

Trądzik młodzieńczy do jakiego lekarza?

Diagnostyka trądziku powinna być realizowana przez dermatologa. Specjalista potrafi dobrać leki pozwalające zminimalizować czas leczenia.

Warto zauważyć, że leczenie zaawansowanego trądziku opiera się głównie na lekach dostępnych tylko za okazaniem recepty. Oczywiście można skorzystać z alternatyw bez recepty, aczkolwiek ich działanie nie jest tak silne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *