Łysienie androgenowe u kobiet

Włosy - wypadanie

Łysienie androgenowe bardzo często określane jest jako łysienie typu męskiego. Wszystko za sprawą tego, że w znacznej większości przypadków dotyka ono mężczyzn.

O ile w przypadku Panów, „łysinka” może zostać odebrana pozytywnie, o tyle w przypadku kobiet – to prawdziwy dramat. W dzisiejszej publikacji szczegółowo przedstawiamy problem androgenowego wypadania włosów u kobiet.

 

Przebieg choroby – etapy

Łysienie ma charakter rozlany i przebiega etapami tak jak u mężczyzn, z tą różnicą, że u kobiet nie cofa się linia włosów na czole. Poszerza się za to przedziałek na środku głowy. Lekarze oceniając etap choroby korzystają ze skali Ludwiga.

 

Łysienie androgenowe – diagnostyka

Pacjentka udziela szczegółowego wywiadu lekarzowi na temat zażywanych leków. Ponadto, poddawana jest badaniom laboratoryjnym mającym na celu określić zaburzenia ogólnoustrojowe oraz profil hormonów. Dodatkowo, organizm weryfikowany jest pod względem niedoborów.

Kolejnym etapem diagnostyki są badania obrazowe (TrichoScan) lub biopsja skóry głowy.

 

Łysienie androgenowe, a ciąża

Łysienie androgenowe a ciazaW okresie poporodowym (2-3 miesiące) kobiety bardzo często zauważają nadmierne wypadanie włosów. Spowodowane jest to spadkiem poziomu estrogenów, co odblokowuje ponowny wzrost włosa.

Włosy, które w czasie ciąży znajdowały się w fazie anagenu, teraz przechodzą w sposób gwałtowny w fazę telogenu. Cieńsze, słabsze włosy potrafią wypadać w ogromnych ilościach (do nawet 50% włosów).

Nie jest to jednak powód do strachu. Po tym jak organizm wróci do optymalnej kondycji, sytuacja się unormuje. Podejmowanie leczenia nie jest konieczne.

Jak leczyć łysienie androgenowe u kobiet?

Podobnie jak u mężczyzn – łysienie to choroba skóry, której leczenie jest bardzo trudne. Bardzo często lekarze problem wypadania włosów traktują mocno indywidualnie, dostosowując terapię do każdego pacjenta z osobna.

Najczęściej, łysienie miejscowe leczone jest minoksydylem. Ponadto, lekarz analizuje skład preparatów wykorzystywanych do pielęgnacji włosów używanych przez pacjentkę. W przypadku leczenia systemowego podawane są preparaty o charakterze antyandrogenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *